Kezdjük egy kis rendszertannal. Nem árt tisztában lenni azzal, hogy a sügérfélék nevében szereplő egyes szavak mit is takarnak valójában. A besorolás a következő:
- CSALÁD Minden egyes bölcsőszájú hal a Cichlidae családba tartozik
- ALCSALÁD például Haplochrominae
- NEMZETSÉG például Tropheini
- NEM például Neolamprologus vagy pseudotropheus
- ALNEM a jellegzetes jegyekkel bíró, nem besorolt nemek sorolandók ide
- FAJ például brichardi vagy demasoni
- ALFAJ ide tartoznak a szín- és geográfiai változatok
MALAWI-TAVI SÜGÉREK
A Malawi-tóban nem alakultak ki önálló nemzetségek. Az itt élő sügéreket két csoportba soroljuk. Vannak az ún. "mbuna" és "nem mbuna" sügérek. Legtöbbjük az előbbi csoportba tartozik. A "mbuna" megnevezés a tóban, partközeli, sekély vizekben, sziklás zónában nagy számban előforduló, hasonló méretű, testfelépítésű, főként algaevő sügérnemzetségek összefoglaló neve. Összesen 12 nemet foglal magába, melyek közül a legismertebbek a következők: Cynotilapia, Maylandia, Pseudotropheus, Labidochromis, Iodotropheus és Melanochromis nem. A "nem mbuna" sügérek legközismertebb képviselői a császársügérek, valamint a Cyrtocara nembe tartozó egyedüli faj, a delfinsügér.
TANGANYIKA-TAVI SÜGÉREK
A Tanganyika-tóból származó, hazai akvaristák által tartott sügérek nagy része a Lamprologini (például Altolamprologus, Julidochromis, Lamprologus vagy Neolamprologus nem), Cyprichromini (lazacsügérek), Ectodini (homoksügérek) és Tropheini (például Cyphotilapia - összesen két faj és az azon belüli változatok képviselik - vagy Tropheus nem) nemzetségekből valók.
MIK AZOK AZ OB VÁLTOZATOK?
Sokan számtalanszor, értetlenül nézve olvasták már az említett kifejezést. Olyan pigementhibás vagy pigmenthiányos egyedekről van szó, amelyek testfelületén az eredeti mintázat és színezet csupán különböző méretű foltokban látható.
A polychromatizmus egyik formája. OB (az "orange blotch" rövidítése) egyedek a természetben is előfordulnak.
NEMEKRŐL, FAJOKRÓL TOVÁBBI PÁR SORBAN
Sügéreink zárt úszóhólyaggal rendelkeznek. Sok sügérfaj bélrendszere fokozottan érzékeny, e szempontból kritikus fajoknál erre külön hangsúlyt fogok fektetni. A továbbiakban tehát a kereskedelemben leggyakrabban kapható sügérfajokról olvashattok bővebb leírásokat. Az azonos nembe tartozó fajokra (ez főképp a malawi-tavi sügérekre igaz) többnyire megegyező vagy hasonló magatartás, viselkedésforma és igények vonatkoznak.
A halak tartásához ajánlott vízparamétereket nem tüntettem fel külön-külön minden egyes faj bemutatásánál. A javaslolt értékek minden afrikai sügérfaj számára a következők:
- AJÁNLOTT HŐMÉRSÉKLET 23 - 28 °C
- AJÁNLOTT PH-ÉRTÉK 7,6 - 8,6
- AJÁNLOTT VÍZKEMÉNYSÉG 10 - 20 °nk
Amint látjátok, ezek a csodás trópusi halak elég tág intervallumokban tarthatók, de ideiglenesen ennél szélsőségesebb értékeket is képesek elviselni. Ennek ellenére ha tehetjük, biztosítsuk halainknak a lehető legideálisabb körülményeket. Ami a víz hőmésékletét illeti, a 25 vagy 26 Celsius-fokos vízben érzik a leginkább jól magukat. A malawi-tavi fajok számára a 8,0 - 8,2, míg a tanganyika-taviaknál inkább a picit magasabb, 8,2 és 8,4 vagy e értékek közötti kémhatású víz a legoptimálisabb. Ami a víz keménységét illeti, ismét szóba kell hoznom a változó, avagy karbonát keménységet, ami normális esetben körülbelül az állandó keménység 80 százalékát adja. Ha a mért eredmény az összkeménység fentebb említett értékeivel arányos, kedvenceinknek e téren sem lehet okuk panaszra.