A bevezetésben már sor került néhány gondolatra a kövek fontosságával kapcsolatban. Említést tettem a mészkőről, ami lágyabb vizű lakásban ideális választás lehet egy sügéres medencébe. Természetesen a mésztartalmú köveken kívül számtalan olyan kő van, ami alkalmas dekorációnak egy sügérekkel teli akváriumba. Továbbá szerencsére a lágy víz sügérek számára alkalmassá varázslására is van más megoldás, mint a magas mésztartalmú kövek, így ejtenék most erről is néhány szót.

A KARBONÁT KEMÉNYSÉG NÖVELÉSE

A mi vizünk valamelyest lágyított, így kénytelen vagyok mesterségesen növelni a KH értékét. A legegyszerűbb, legkényelmesebb módszerre teszek most említést, a szódabikarbónára. Kis mennyiséggel is nagy ugrás érhető el, arra viszont felhívnám a figyelmet, hogy túlzásokba azért ne essünk. A magas nátriumtartalomnak lehetnek hátulütői egy akvárium esetében.

Vízcserével egybekötve 8 értéknyivel emelem a csapvizünk KH értékét már évek óta, mindennyiből ezidáig még semmilyen negatívumom nem származott.

SÓ A VÍZHEZ

Bár a szóban forgó témához az alábbi pár sornak sem lesz köze, korábban ígéretet tettem arra, hogy ebben a menüpontban bővebben kitérek a sózással kapcsolatos tárgykörre is.

A karbonát keménység növelése mellett a jódtartalom növelésére is figyelmet fordítok. Erre a célra (például Tescoban is vásárolható) sima jódozott tengeri sót használok. Az általam javasolt mennyiség 1 gramm per 10 liter víz, amit a vízcserékkel rendszeresen és arányosan pótolok.

Pár mondat erejéig kitérnék arra is, miért nem tanácsos a víz túlzott sózása. Régi, jól bevált módszer a só a különféle (esetleges) kórokozók visszaszorítására. A megnövekedett sótartalomhoz idővel azonban a nem kívánatos lakók is képesek alkalmazkodni, így tehát ne essünk abba a hibába, hogy adott esetben, fogékony immunrendszerű halaink által való kezdetleges dörgölőzés folytán a tengeri só helyett gyógyszerezéshez kelljen folyamodnunk, ugyanis sügéreink vizének sótartalmát sem lehet az egekig növelni.

MILYEN KÖVEKET VÁLASSZAK?

A legkönnyebben beszerezhető, sügéres akváriumba alkalmas kövekről tennék említést az alábbiakban.

Talán a legnagyobb népszerűségnek örvendő díszkő sügéres körökben a HORVÁT MÉSZKŐ (1). Színe világos és felülete porózus, ami kimondottan kedvező az algák számára.

Az akvarisztikában LÁVAKŐ (2) néven elterjedt tufa a tévhittel ellentétben semmilyen lágyító hatással nincs a vízre nézve. Üreges, méretéhez képes meglepően könnyű. Színe sötét, felülete erősen porózus. Zúzalékként, mint biológiai szűrőanyag is előszeretettel használják.

A világos színű kvarchomokkal kiváló összhatást tud nyújtani a FEKETE BAZALT (3) vagy GRAFITOS PALA (4).

ALJZATNAK CSAK HOMOK MEGFELELŐ?

Bár egy afrikai sügéres akváriumhoz kvarchomok dukál, világos kövek mellett jól tud mutatni a sötét talaj. Adok egy-két tippet arra is, milyen aljzat kerüljön az alapüvegre, ha magas mésztartalmú, világos színű kövek választása esetén kívánkozik egy kis kontraszt az akváriumba. Az akvarisztikában közkedvelt, sokak által nagy előszeretettel használt bazaltzúzalék jó választás lehet. Mésztartalmának köszönhetően további jó alternatíva lehet még a fekete márványzúzalék. Mindenképpen figyeljünk rá, hogy a talaj éles szemcséktől mentes legyen. Érdemes az aljzatot kisebb, egy-másfél milliméter szemcsenagyságú méretben választani.