Nem okoz fejtörést a megfelelő étrend összeállítása, ha azonos igényekkel rendelkező fajokat szeretnénk tartani. Más a helyzet azonban egy afrikai vegyes esetében, amiben mindenevő és növényevő fajok egyaránt úsznak. Kezdjük szépen sorjában.
ÉLŐ ÉS FAGYASZTOTT ELEDEL
Mindig az élő vagy fagyasztott eleséget részesítsük előnyben. Ragadozó és planktonevő fajokat célszerű keltett sórákkal vagy fagyasztott, apróbb rákfélékkel etetni, mint a cyclops, artémia - sórák, mysis és krill. Kisebb halaknak előbbi kettő, míg nagyobb halaknak utóbbi kettő a megfelelőbb. Ragadozók számára esetenként külön ínyencség lehet egy kis darált marhaszív. Hálásak lesznek érte.
A növényevő fajok elsődleges tápláléka a forrázott zöldség és zöldségekből összeállított mix. A kereskedésben is kapható zöld alapú fagyasztott eledel, az úgynevezett Malawi Mix.
Essen szó arról is, mi a megoldás a már fentebb említett vegyes sügéres esetén. Próbáljuk meg a zöld alapú eleséget és az alsóbbrendű rákokat fele-fele arányban keverni. Az étrendet egészítsük ki jó minőségű speciális száraztápokkal.
SZÁRAZELEDEL
Kiemelten jó minőséget képviselnek a Hikari és O.S.I. száraztápok. Én személy szerint előbbi gyártó termékeit használom már jó ideje maximális megelégedéssel. A pontosítás kedvéért, ami a száraztápokat illeti, a Hikari Cichlid Gold (ez lényegében a Hikari Cichlid Staple vitaminnal és színélénkítő összetevőkkel dúsított változata) és Hikari Cichlid Excel termékekkel etetek. Főeleségként is tökéletesen megállják a helyüket.
Etetés előtt mindenképp áztassuk vízbe pár percre
A könnyebben és kisebb kiszerelésben is beszerezhető tápok közé tartozik például a sokak által jól ismert Sera Vipan, Sera Flora vagy Sera Granugreen. Azonos mennyiség esetén viszont egyáltalán nem olcsóbb megoldás, ráadásul tápanyagtartalmuk meg sem közelíti a Hikari vagy O.S.I. termékekét.
MI AZ, AMIT ÉRDEMES KERÜLNI?
Az afrikai sügéreket szigorúan tilos tubifexszel, vörös és fekete szúnyoglárvával etetni. A legrövidebb út a bélgyulladás felé.
MILYEN SŰRŰN ETESSÜNK?
Ami az etetés gyakoriságát illeti, napi egyszeri (kivételt képez az ivadékok nevelése) alkalmat javaslok, nem többet. Fontos, hogy mindenképpen iktassuk be a rendszeres, heti egy koplalónapot.