Sokak agresszív és területvédő természetük miatt nem kedvelik e csodálatos, bámulatosabbnál bámulatosabb színben pompázó halakat. Természetesen mint mindennek, ennek is oka van. Olyan öszönös viselkedésről van szó, amely évezredek alatt fejlődött ki a halak fennmaradásának érdekében. A sügérek a természetben viszonylag kis területen és hatalmas számban élnek. Emiatt erős territoriális viselkedés, valamint erős szaporodási kényszer jellemző rájuk, ugyanis a természetes szelekció végett a nőstény nem tud minden apró ivadékot védelmezni. Éppen ezért alakult ki az ún. "bölcsőszáj" is. Megjegyezném, hogy szájköltés alatt a halvilág legmagasabb fejlettségű ivadékgondozási módjáról beszélünk. Hatékony védelemnek bizonyult az évszázadok alatt, így nagyobb az esély az ivadékok túlélésére egy ilyen háborús környezetben.

Visszatérve az eredeti gondolatsorhoz, helyigényük méretükhöz képest tehát nem véletlenül nagy (ami bár nemzetségenként valamelyest eltérő), genetikailag ehhez alkalmazkodtak.

SEGÍTSÉG A KEZDÉSHEZ

Itt ragadnám meg az alkalmat, hogy némi alapvető tanáccsal és információval szolgáljak a kezdő sügéresek számára. Mint már tudjuk, a szóban forgó halfajok eredeti élőhelye ásványi sókban gazdag. Hazánkban legtöbbeknek ideális tulajdonságokkal bíró víz folyik az otthoni vezetékekből. A kevésbé szerencsések kénytelenek keményíteni (erről bővebben az "A kövekről és aljzatról" menüpont alatt olvashattok) és / vagy sózni a csapvizet, hogy azt halaik számára a lehető legmegfelelőbbé tegyék. A tanganyikai fajok például kifejezetten igénylik a víz magas jódtartalmát. Ez ésszerű keretek között egyszerű jódozott tengeri sóval növelhető (erről részletesebben szintén az "A kövekről és aljzatról" menüpont alatt olvashattok). Létezik speciális, afrikai sügérek számára készült sókeverék is.


Fontosnak tartom megjegyezni, hogy a kiválasztott halakat lehetőleg egyszerre telepítsük be, ugyanis egy alkalmazkodott, összeszokott állomány nem biztos, hogy hajlandó befogadni újabb jövevényeket. Fennáll az esélye a rendszeres terrorizálásnak, aminek szomorú következményei lehetnek.

LŐN VILÁGOSSÁG

Sokan úgy tartják, hogy egy sügéres akvárium lelke a világítás. Nos, ez legkevésbé sem butaság. Valódi énjét valóban egy jól megválasztott világítás adja, ám nem mindig könnyű feltenni az i-re a pontot. Nem nehéz elveszni a gyártók sokaságának kínálataiban, így segítségként írásba foglalok néhány alternatívát. A sügérek világában kapnak leginkább szerepet a halak színét kiemelő és élénkítő fénycsövek. Ilyenek például a Sylvania Aquastar, Philips Aquarelle vagy Hagen PowerGlo névre keresztelt fénycsövek, amelyeket többnyire napfényes (daylight) csővel szoktunk kombinálni. Több cső esetén az arányok az akvárium tulajdonosára vannak bízva, ugyanis egyesek a természetesebb, míg mások a kevésbé természetes színvilágot kedvelik.

Mi a helyzet egyetlen fénycső esetén? Ilyenkor a hidegfehér vagy enyhén kékes árnyalatú csövek jelenthetnek megoldást, mint például az Osram 880, Sera Blue Sky vagy JBL Solar Natur (Ultra).

Főként kékes alapszínű halakkal belakott akvárium felé, több fénycső alkalmazása esetén elgondolkodtató lehet a napfényes csövekkel párosított aktínikus kék fényű cső is.

A fényerővel kapcsolatos felső határt 0,4 Watt per liter köré lőném be. Efelé kockázatos menni, aminek elsődleges oka az algák drasztikus elszaporodása.

ALGÁK AZ AKVÁRIUMBAN

Folytassuk tovább az algák szerepével. Van, hogy az alga kellemes társ, jelenlétük pedig teljesen normális. Ha sügéres akvárium, akkor az algákra bizony nem mint ellenségekre tekintünk, hanem éppen ellenkezőleg. A legtöbb malawi sügérfaj számára alap kiegészítésként szolgálnak az általunk összeállított étrend mellé. A növényevő fajok rendszeresen hámozzák őket a kövekről és egyéb dekorációról. További előnyük, hogy fő táplálékuk az ammónia, ennek köszönhetően az akvárium biológiai szűrésében is segédkeznek. Ráadásként természethűbbé is teszik medencénket, hiszen gondoljunk csak a tóban, a vízfelszín közvetlen közelében lévő köveken, sziklákon való algák alkotta rétegekre.

MEDDIG ÉLNEK AZ AFRIKAI SÜGÉREK?

Bizonyára sokakban felmerült már a kérdés, hogy vajon milyen kort képesek megélni a szóban forgó halcsalád tagjai? Ha arra minden körülmény adott, a legtöbb afrikai sügérfaj akár 10 évig is az akváriumunk lakója lehet.