Altolamprologus calvus
Fekete vadászsügér

MÉRET    7 - 12 cm
AGRESSZIVITÁS    békésebb természetű
TÁPLÁLKOZÁS    ragadozó
MEDENCE    min. 150 literes

Ahogy neve is sugallja, kistestű halakkal ne társítsuk, mert azokat könnyedén levadássza. A test oldalt lapított, hátuk magas, a fej markáns és csúcsos, szájuk pedig feltűnően nagy. Több színváltozatát ismerjük. A legelterjedtebb az alapváltozat, mely testének alapszíne sötét, amit aprócska, fehér pontok tarkítanak. Főként apró rákfélékkel és élő kishalakkal etessük, de minden állati eredetű eleséget szívesen fogyaszt. Nyugodt, lassú mozgású hal. Ragadozó léte ellenére békés természetű. Bőrét érdes páncél borítja; veszély esetén úgy védekezik, hogy oldalát a támadója felé fordítja. Érzékeny a hirtelen vízminőség-változásra.

A nőstény vadászsügérek jóval kisebbek maradnak a hímeknél, előbbiek ritkán haladják meg a 7 centimétert. Szaporítása nehéz. Ikrázás idején előfordulhat fajon belüli túlnyomó agresszió. Az ikrák száma nagy, túlhaladhatja a százat is. A kishalak növekedése lassú, melyeket apró planktoneleségen neveljünk.

Aulonocara stuartgranti
Császársügér

 

MÉRET    12 - 14 cm
AGRESSZIVITÁS    békésebb természetű
TÁPLÁLKOZÁS    mindenevő
MEDENCE    min. 250 literes

Akárcsak a császársügérek egyéb fajainál, a hímek irizáló, élénk színezetben pompáznak, míg a nőstények jelentéktelen, szürkés-barnás árnyalatú alapszínt viselnek. Testük oldalt lapított, hátrészük magas, fejük csúcsos. Szemük alatt érzékelő pórusok helyezkednek el, ami a többi malawi tavi nem képviselőit nem jellemzi. Nyugodt természetű halak, fajon belüli és más fajokkal történő komolyabb rivalizálás ritkán figyelhető meg. Bélrendszerük nem különösebben érzékeny.

Fiatal halaknál a nemek megkülönböztetése alak és színezet alapján lehetetlen. A hímek 7-8 centiméteres korukban kezdenek el kiszínesedni. Nem kedvelik a túlzottan aktív halak társaságát, továbbá a világos dekorációt sem, ugyanis annak hatására színezetük elfakulhat. Szapora és könnyen tartható faj, más császársügér fajokkal azonban nem ajánlott a társításuk. Nagy eséllyel összeívhatnak, minek következményeként kifogásolható keverékek születhetnek.

MEGJEGYZÉS    az Aulonocara jacobfreibergi (pasztell császársügér) tagjai a nem egyetlen olyan képviselői, amelyek a fej kivételével a test minden részén különleges matt, és nem csillogó színezetet viselnek.

Cynotilapia afra
Törpe zebrasügér

 

MÉRET    8 - 10 cm
AGRESSZIVITÁS    mérsékelten agresszív
TÁPLÁLKOZÁS    planktonevő
MEDENCE    min. 200 literes

Alapszíne világoskék, rajta függőleges fekete csíkok húzódnak. Számtalan színváltozata létezik, legtöbbjük jellegzetessége a valamilyen mértékben vagy majdnem teljesen sárga színű hátúszó. A legismertebb színváltozat a "Chisumulu". Két nagyon hasonló változattal is találkozhatunk, egyikük a Cynotilapia afra "Jalo". Eltérést a testen lévő függőleges csíkok mutatnak, azok száma kevesebb. A másik a Cynotilapia afra "Hai-reef", amelynél a hátúszó szegélye narancssárga színű. Red Top afra néven is ismerhetjük. Az Cynotilapia afra "Cobue" változatára térnék még ki, mellyel kapcsolatban érdekességképpen megemlítendő, hogy szaporodásuk olykor csakis egynemű egyedeket eredményez. A faj képviselőiről nem mondható el a túlzott agresszió, ezenkívül táplálásuk sem követel szigorúan megválogatott étrendet.

A törpe zebrasügér nemi hovatartozását nem nehéz kiszúrni, ugyanis a fentiekben leírt, figyelemfelkeltő színezet a hím példányok ismérve. A legtöbb változatnál a nőstények szürkés színezetűek, de a kivételt képző variánsok sem okoznak fejtörést, ugyanis színintezitásuk sokkal jelentéktelenebb, mint a hím egyedeké. Ami a halak szaporodását illeti, röviden rapszodikusként jellemezhető.

Cyphotilapia gibberosa
Kék búbos szájköltő sügér

 

MÉRET    25 - 30 cm
AGRESSZIVITÁS    békésebb természetű
TÁPLÁLKOZÁS    ragadozó
MEDENCE    min. 550 literes

Ezek a nagytestű tanganyika-tavi szájköltő sügérek a természetben nagy csapatokba vergődnek, ezért ajánlott nagyobb létszámban tartani őket. Lassú mozgású halak, gyakran hosszan tartózkodnak egy helyben, ami miatt egyesek kissé unalmasnak találhatják őket. Fő táplálékuk a kistestű halak, így étrendjük száz százalékát állati eredetű eleség képezze. A hím és nőstény hal színezete megegyezik. A testen hat függőleges csík fut, ebből az első a homlokrészről indul, és valahol a szem alatt ér véget. A fiatal példányok hasonlítanak a tanganyikai ötcsíkos sügér egyedeire. Ami a színváltozatokat illeti, mindközül a legelterjedtebb talán a "Burundi". Kezdetben a test alapszíne halványkék, ami később fehéres árnyalatúvá válik. Vannak olyan színváltozatok, amelyeknél a kékes alapszín az idősebb halaknál is megmarad, ilyen például a "Zaire Blue" változat.

A nemek megkülönböztetése az idősödő halaknál nem üzközik problémába, ugyanis a hímek homlokán egy zsírpárna nő, ami a hal öregedésével egyre nagyobb lesz. Kisebb zsírpárna az idősebb nőstények homlokán is fellelhető, emiatt könnyen összetéveszthetők a fiatalabb hím példányokkal. A hím háremben él, ezért lehetőleg mindig egy hímet tartsunk, több, legalább három-négy nősténnyel. Szaporodásuk a lehető legegyszerűbben zajlik. Érdekesség, hogy az ivadékok mintázata megegyezik a felnőtt halakéval.

MEGJEGYZÉS    többen nem tudják, hogy a Cyphotilapia frontosa (búbos szájköltő sügér) neve alatt egy külön fajról beszélünk. Sem szín-, sem pedig földrajzi változatai nincsenek, csupán egyetlen képviselőjét ismerjük, melynek testén nem hat, hanem hét függőleges csík ékeskedik. Némileg kisebb méretű, 450 litertől már tartható.

Cyprichromis leptosoma
Sárgafarkú lazacsügér

 

MÉRET    10 cm
AGRESSZIVITÁS    békésebb természetű
TÁPLÁLKOZÁS    planktonevő
MEDENCE    min. 200 literes

A lazacsügérek a nyílt vizek lakói, ahol hatalmas, több száz, de akár az ezret is meghaladó létszámú csoportokban élnek. A Cyprichromis nem összesen hat fajt és azok változatait foglalja magába. Szimpatrikus fajok, avagy az azonos területen élő populációk nem kereszteződnek egymással. Bár a legváltozatosabb képet a Cyprichromis spec. "leptosoma jumbo" fajok mutatják, a Cyprichromis leptosoma faj is sok-sok színváltozatot felölel. A sárgafarkú lazacsügér a nem legelőször beakvarizált, legismertebb képviselője. Fontos tudni, hogy az egyes színváltozatok összeívhatnak. A test oldalt lapított, hosszúkás, szájuk csúcsos. Minden változat együttes jellemzője a fej felső részén irizáló kék szín. A nőstények kevésbé színpompásak, mint a hímek, a test egyszínű barnás árnyalatú. A holotípus a fenti képen is látható "Mpulungu" változat. Egy másik ismert színváltozat a "Malasa", hátúszójuk hátsó részén egy a hátúszótól elütő színű foltot viselnek.

Ahogyan már említettem, a lazacsügérek a természetben rendkívül nagy létszámú csoportokat alkotnak, éppen ezért akváriumi tartásuknál a minimális darabszám egy tíz főből álló csapat legyen. Egy kétszáz literes akvárium már elegendő lehet számukra, melynek leginkább a hossza a mérvadó (legalább 130 centiméter). Étrendjüket legnagyobb részt különféle planktoneleségek alkossák.

Szájköltő halak, melyeknél mindig a hímek választják ki a nőstényt, amellyel ikrázni szándékoznak. Tenyésztésük egyszerű. Az ikrák száma viszonylag kevés, 5-15 közötti. A kishalakat a fajtársak nem bántják.

MEGJEGYZÉS    érdekesség, hogy egy változaton belül előfordulhatnak más és más színösszeállítású hím egyedek, ami a Tankganyika-tóban kizárólag a Cyprichromis fajokra érvényes.

Cyrtocara moorii
Delfinsügér

 

MÉRET    20 - 25 cm
AGRESSZIVITÁS    békésebb természetű
TÁPLÁLKOZÁS    planktonevő
MEDENCE    min. 450 literes

A delfinsügérek a természetban többnyire a kövektől és szikláktól mentes területeken mozognak, így ami a leendő akváriumukat illeti, inkább a tágas úszótérre törekedjünk. Nagy előszeretettel keresgélnek a homokban eleség után kutatva. Falánk, sok táplálékot igénylő, nyugodt halak. Javasolt a teljes csapatot egyszerre betelepíteni, ugyanis így elkerülhetjük az esetleges későbbi, hímek között való csatározásokat. Az idős hím egyedek homlokán kisebb zsírpárna nő, a delfinsügér nevét egyrészt ennek köszönheti. A fiatal példányoknál a nemek meghatározása nem egyszerű.

Szájköltők; a nőstények rendszerint megbízható anyukák, melyek olykor száz kishalat is hordozhatnak.

Julidochromis marlieri
Kockás torpedósügér

 

MÉRET    12 - 13 cm
AGRESSZIVITÁS    harciasabb természetű
TÁPLÁLKOZÁS    mindenevő
MEDENCE    min. 120 literes

A torpedósügérek teste hosszúkás, torpedószerű, elnevezésükhöz méltóan. A nem érdekessége, hogy az ide tartozó fajok nőstényei nagyobbak a hímeknél. A kockás torpedósügérek a sziklás zónák lakói, így akváriumukat ennek figyelembevételével alakítsuk ki. Alapszíne világos, rajta sötétbarna vagy feketés rácsozattal. Általában jól társítható faj, de a párba állt halak erősen agresszív viselkedést mutathatnak, főleg fajtársaikkal szemben. Étrendjük változatos legyen. Létezik egy kisebb termetű, hét centimétert ritkán meghaladó törpe változata, a Julidochromis marlieri "Gombi".

Ivarérettségüket körülbelül tíz hónaposan érik el. Táplálásuk nagy mértékben befolyásolja szaporodó kedvüket. Párválasztó, ahol a nőstény választ párt magának. Ikráikat kövek felületére rakják, melyek száma száz körüli is lehet.

Labeotropheus trewavasae
Karcsú ormányossügér

 

MÉRET    12 - 14 cm
AGRESSZIVITÁS    békésebb természetű
TÁPLÁLKOZÁS    algaevő
MEDENCE    min. 300 literes

Alsó szájállasú, hosszúkás testű sügérfaj. Gyakoriak az OB egyedek. Legismertebb változata a "Thumbi West". A hímek teste kék, hátúszójuk piros színű. Nőstényeik igen változatosak, melyek többnyire fakó narancssárga színűek, de lehetnek hússzínűek, gyakran foltosak is. Egy másik népszerű változat a "Chilumba", amelynél a hímek általában mélynarancs színűek világoskék hátúszóval. A nőstények szürkés árnyalatúak, gyakran ennél a változatnál is foltokkal tarkítva. Növényevő létüknek köszönhetően bélrendszerük hosszú, étrendjüket könnyen emészthető, főleg növényi eredetű táplálékok alkossák. Könnyen szaporítható faj, ivadékaik száma legtöbbször 30-40 közötti.

Tropheus duboisi
Fehérpettyes bábasügér

 

MÉRET    12 - 13 cm
AGRESSZIVITÁS    agresszív faj
TÁPLÁLKOZÁS    algaevő
MEDENCE    min. 400 literes

Az egyetlen olyan Tropheus nembe tartozó faj, amely a kissé mélyebb vizeket, és nem a sekély, part menti görgetegzónákat népesíti be. A mórik jellegzetessége a semmilyen más fajjal össze nem téveszthető testalkat; magas homlok és a farok felé erősen lejtő hát íve; valamint a billegő úszás. A fehérpettyes bábasügér a többi Tropheus fajjal ellentétben élletterén kívül szájjálását tekintve is különc, ugyanis nem alsó szájállású. Ennek oka a már említett, mélyebb vizek lakta jellemvonása, ugyanis a többi faj tökéletesen alkalmazkodott a napsütötte részeken való bőséges algalepedékek lehámozására. Egy adott területen sűrűn, nagy számban mozognak.

Akváriumban való tartásuk megköveteli a nagyobb, legalább tizenöt fős létszámot, ahol aztán kialakul az egyedek által elfogadott erősorrend, ahogyan a természetes élőhelyükön is. Túl alacsony létszám és nem megfelelő méretű akvárium esetén sajnos előfordul, hogy az erősorrend végén helyet foglaló egyedet a többiek rendszeresen stresszelik, ami a hal pusztulásához vezethet. A jövevények megérkezésének idejére fontos az algák biztosítása. Táplálásukra fokozottan ügyeljünk. Az algák és növényi eredetű, főként magas spirulina tartalmú eleség mellett kiegészíthetjük a menüt például fagyasztott cyclops-szal. A vízminőségre kiemelten figyeljünk.

Foglalkozzunk végre kicsit részletesebben is a fehérpettyes bábasügérrel. Személyében a legősibb Tropheus fajról van szó. A fiatal halak teste fekete alapszínű, rajta fehér pontsorokkal. Az ivarérettség idejére a pontok eltűnnek, a halak pedig acélkék alapszínt vesznek fel. A testen egy függőleges fehér csík alakul ki, ami a nőstény állatoknál általában valamivel szélesebb. A Tropheus duboisi "Maswa" változatnál az említett csík citromsárga színű.

Anyai szájköltők. A nőstények egy biztonságosnak ítélt helyre vonulva forgatják ki ivadékaikat. Az ikrák száma általában hat és tizenöt közötti. A szájköltés aránylag hosszú időt, 25-32 napot vesz igénybe, mely idő alatt a nőstény, ha mérsékelten is, de képes táplálkozni.