Lamprologus brevis
Apró csigasügér

 

MÉRET    4 - 5 cm
AGRESSZIVITÁS    békésebb természetű
TÁPLÁLKOZÁS    mindenevő
MEDENCE    min. 40 literes

A csigasügérek olyan kisebb testű sügérfajok, amelyek a természetben méretüknek köszönhetően kiszorultak a köves területekről, s fennmaradásuk érdekében beköltöztek az úgynevezett Neouthauma csiga üres házaiba. A csigaházakhoz való kötődés a halak táplálkozását és szaporodását egyaránt meghatározza. Az apró csigasügér testszíne sárgásbarna, oldalukon függőleges csíkokkal, de ismert olyan változat is, amelynél a csíkok hiányoznak. Az egyedüli olyan csigasügér faj, amely egy életre választ párt magának. A hímek némileg nagyobbra nőnek, ezenkívül a nőstényekénél nagyobb méretű hátúszójuk buktathatja még le őket.

A ikrázás és megtermékenyítés egy kiválasztott csigaházban történik. Az ivadékokat a szülők nem bántják, felnevelésük nem okoz problémát.

Lamprologus callipterus
Fekete csigasügér

MÉRET    5 - 13 cm
AGRESSZIVITÁS    békésebb természetű
TÁPLÁLKOZÁS    ragadozó
MEDENCE    min. 150 literes

Nehezen beszerezhető faj. A fekete csigasügér hímek egymás csigaházait lopják el az abba bújt, alig öt centiméterre növő nősténnyel együtt. Ha egy ivadékokkal teli csigaházat rabol el, a benne lévő apróságokat felfalja. A hím egyedek testhossza elérheti a tizenöt centimétert is. Mivel az ivarérett hím mérete miatt nem képes a csigaházba bebújni, az ikrázást a nőstény kezdeményezi.

Míg a nőstények barnás alapszínűek, a hímek szürkések, amelyek szaporodáskor fekete színt vesznek fel. Tenyésztése hazánkban sajnos máig sikertelen. Ragadozó faj, a hímek és nőstények ugyanúgy apró halakkal és rákokkal táplálkoznak.

Lamprologus multifasciatus
Sokcsíkú csigasügér


MÉRET    3 - 4 cm
AGRESSZIVITÁS    békésebb természetű
TÁPLÁLKOZÁS    mindenevő
MEDENCE    min. 40 literes

Az egyik legkisebb termetű csigasügér. Testükön függőleges harántcsíkozás látható. Természetes élőhelyükön kolóniákban élnek, ezért feltétlenül nagyobb létszámban tartsuk őket. A hím és nőstény egyaránt csigalakó. Félénkek, gyakran a legkisebb külső mozgás hatására a csigaházaikba bújnak, amiket előszeretettel tisztogatnak. Minden egyes halra legalább három-három csigaházat tegyünk. Erre a célra például az éti- vagy a bíborcsiga háza egyaránt tökéletes. A természetben főleg apró planktonokkal táplálkoznak, így fő táplálékukként apró rákfélék javasoltak.

Könnyen tartható és szaporítható halak. Az ikrák száma többnyire húsz és harmint közötti. Családi ivadékgondozást végző csigasügér faj, ahol a szülők a növendékeiket a későbbiekben sem zavarják el.

Lamprologus ocellatus
Buldog csigasügér

 

MÉRET    3 - 5 cm
AGRESSZIVITÁS    harciasabb természetű
TÁPLÁLKOZÁS    mindenevő
MEDENCE    min. 50 literes

Alapszínük piszkos narancssárgás-barna, testük oldalán egy ragyogó lila folttal. Test- és fejformája jellegzetes, innen ered a magyar elnevezése is. A hím a nála jóval nagyobb halakkal szemben is eltökélten védi az elfoglalt csigaházat. Fajtársaival szemben sem barátkozó típus, ugyanis a buldog csigasügérek sajátjukon kívül a környezetükben lévő összes csigaházat betemetik homokkal. Elháríthatatlan veszély esetén a homokba ássák magukat.

A nemeket méretük alapján tudjuk megkülönböztetni. Ikrázást követően a nőstény az ivadékok lakta csigaházat erősen védelmezi, ugyanis a hím felfalhatja azokat.

Neolamprologus brichardi
Porcelánsügér


MÉRET    8 - 9 cm
AGRESSZIVITÁS    békésebb természetű
TÁPLÁLKOZÁS    mindenevő
MEDENCE    min. 100 literes

A porcelánsügért különleges viselkedésmódja és kecsessége teszi leginkább kedveltté. Egy pár porcelánsügér akár már egy 100 literes medencében is gond nélkül tartható, de fontos, hogy az akvárium hossza a lehető leghosszabb legyen. Általában békés természetű, de kevés hely esetén hajlamosak kisajátítani az egész akváriumot. A területét erélyesen védi, különösen, amikor ikrái vagy ivadékai vannak. A kis halak védelmének érdekében a nála sokkal nagyobb halakat is képes megtámadni. Folyamatosan ásnak, tartsuk ezt szem előtt a kövek akváriumba való helyezésekor. A felnőtt halak nemének megkülönböztetése nem okoz gondot, a hímek farok alatti, hát- és farokúszója feltűnően megnyúlt a nőstényekéhez képest.

Talán a legkönnyebben tartható és tenyészthető tanganyika-tavi sügér. A halak 6 hónapos korukra érik el ivarérettségüket. Megfelelő tartási körülmények között egy-másfél havonta ívnak. Ikráit többnyire kövekre, kövekből épített barlangok mennyezetére rakja. A szülők eleinte nem engedik messze a kis halakat, rendszerint visszaterelgetik őket búvóhelyükre. Az úszók körülbelül 3 hónapos korukban kezdenek el megnyúlni. Érdekesség, hogy idővel a növendékek is beszállnak a későbbi ivadékok védelmezésébe.

MEGJEGYZÉS    sokan nem tudják, hogy a brichardival alak és viselkedés szempontjából teljesen megegyező Neolamprologus pulcher (pettyes porcelánsügér) egy külön alfaj. A pikkelyek végződésére fakó aranysárga színezet jellemző. Leggyakrabban beszerezhető színváltozata a Neolamprologus pulcher "Daffodil". Úszói intenzív piszkos-sárga színűek.

Neolamprologus buescheri
Villásfarkú barna karcsúsügér

 

MÉRET    6 - 7 cm
AGRESSZIVITÁS    békésebb természetű
TÁPLÁLKOZÁS    planktonevő
MEDENCE    min. 60 literes

A sziklás zónák lakói. Szeret kövek között bújdosni, de előszeretettel költözik be csigaházakba is. Alapszíne világosbarna, rajta sötétebb mintázattal. A hátúszóban egy vékony csík húzódik, a farokúszó felső és alsó része pedig megnyúlt. Egyes változatok testét két vízszintes csík szeli át, míg más változatok függőleges, foltszerű vagy összefolyó csíkokat viselnek. Nem túl helyigényes, egy pár számára egy 60-70 liter űrtartalmű medence is megfelel. Ne tartsuk őket élénk, túlzottan aktív halakkal. A növényzetet nem bántják.

Ikráit kőfelületre rakja. Egyes esetekben a hím jelentős agresszivitás mutathat a nősténnyel szemben, ezért szaporodásukat követően rendszeresen figyeljük a párt.

Neolamprologus leleupi
Citromsügér

MÉRET    8 - 9 cm
AGRESSZIVITÁS    békésebb természetű
TÁPLÁLKOZÁS    mindenevő
MEDENCE    min. 100 literes

A Tanganyika-tavi citromsügér hazánkban nagy népszerűségnek örvend. Élénk, kissé narancssárgás színe sokakat lenyűgöz. Ismert olyan alfaja, amely citromsárga színben pompázik, de létezik olyan is, mely barnás alapszínt visel. Testalkata hasonló a Julidochromis nemet képviselő fajokéhoz. Akváriumát sok-sok kővel díszítsük, ugyanis rendszeresen azok között vagy közvetlen közelükben tartózkodik. Mindenevő, de tartásuknál az állati eredetű táplálékot részesítsük előnyben. Mivel bélrendszere érzékeny, leginkább apró rákfélékkel kedveskedjünk nekik. Két hím nem igazán fér meg egymás mellett, ezért mindig egy hímet és több nőstényt tartsunk. Aprócska bökkenő, hogy a fiatal állatok nemét nem egyszerű megkülönböztetni. Az ivarérett egyedeknél a fejrész válik árulkodóvá, ugyanis míg a nőstények homlokvonala enyhén domború, a hímeknél kissé betört. Más, hasonló méretű sügérfajokkal jól társíthatók.

Párválasztó fajról van szó, a nőstény ikráit többnyire kövek közötti résekbe rakja, amelyek száma nem ritkán kétszáz is lehet.

Neolamprologus tretocephalus
Tanganyikai ötcsíkos sügér


MÉRET    13 - 14 cm
AGRESSZIVITÁS    közepesen agresszív
TÁPLÁLKOZÁS    mindenevő
MEDENCE    min. 350 literes

Ahogy neve is mutatja, testén öt függőleges csík található, ebből az első a fejről a kopoltyúfedőre húzódik, egy pedig közvetlenül a faroktőn helyezkedik el. Alapszíne fehéres-világoskék, a gyakran kifeszített úszók kékek. Eredeti élőhelyén főleg apró rákokkal és csigákkal táplálkozik, így nagyrészt állati eredetű táplálékkal etessük. Lassú fejlődésű hal. Ahogy öregszik, úgy lesz fajtársaival és más halakkal szemben egyre agresszívabb, ami ikrázáskor csak tovább fokozódik. Ivarérettségüket körülbelül egy éves korukban érik el. A nemek megkülönböztetése ránézés alapján szinte lehetetlen, ugyanis a hím és a nőstény közel teljesen egyforma. Egyetlen aprócska eltéres lehet árulkodó, a hímek hát- és farok alatti úszójának vége némileg hegyesebb. Párválasztó, az összeállt pár egy életre együtt marad. Kedvelik a homokos aljzatot.

Ikráit lapos kőfelületre rakja, melyek száma elérheti a kétszázat is. Az ikrák két nap elteltével kelnek ki. A kishalak a táplálkozásra és vízminőségre egyaránt érzékenyek.