Copadichromis azureus
Azúrsügér

 

MÉRET    11 - 15 cm
AGRESSZIVITÁS    közepesen agresszív
TÁPLÁLKOZÁS    planktonevő
MEDENCE    min. 350 literes

A Copadichromis fajokat életterük szerint három csoportra osztjuk. Az azúrsügér az úgynevezett Mbenji csoport egyik fő képviselője. Testalkata a császársügérekére emlékeztet. Az ivarérett hímek fényes, erőteljes kék színben ékeskednek. A nőstények kisebbek és kevésbé látványosak, alapszínük szürke marad, oldalukon három fekete folttal. A hím egyedek territoriálisak, amelyek kövek mellé épített krátereket ásnak a homokba. Itt történik az ikrázás. Az ivadékok száma sokszor mindössze 20-30 körüli.

Iodotropheus sprengerae
Levendulasügér

 

MÉRET    8 - 9 cm
AGRESSZIVITÁS    békésebb természetű
TÁPLÁLKOZÁS    planktonevő
MEDENCE    min. 200 literes

A barnás-lilás külsejű, kevésbé erőszakos levendulasügér a legtöbb "mbuna" sügérrel jól megfér. Ha életterük nem szűkös, a hímek sem mutatnak agresszivitást egymással szemben. Azt kell, hogy írjam, kezdő sügértartóknak is tökéletes választás, bár kedvező tulajdonságai ellenére érdekes módon nem mindig könnyű beszerezni. Bőséges planktoneleséget igényel, ami színezetére is pozitív hatással van.

A nőstények színezete fakó, jól láthatóan kevésbé hivalkodó, mint a hím egyedeké. Szaporítása kezdők számára sem okoz fejtörést.

Nimbochromis livingstonii
Leopárdsügér

 

MÉRET    20 - 25 cm
AGRESSZIVITÁS    békésebb természetű
TÁPLÁLKOZÁS    ragadozó
MEDENCE    min. 450 literes

A pávasügér mellett a nembe tartozó másik jól ismert faj a leopárdsügér. Nagytestű, robosztus sügérfaj. Csapatban élő halak, ezért feltétlenül több példányt tartsunk belőlük. Méretes akváriumra van szükségük tágas úszótérrel, homokos aljzattal és egy-két nagyobb kővel dekorálva. A nőstények és fiatal hím példányok világos alapon sötétbarna foltosak. A hím egyedek ivarérettségkor átszíneződnek, kékes árnyalatot vesznek fel. A foltos mintázat látható marad, amely kizárólag a szaporodás idejére tűnhet el. Bőséges haleleséget igényelnek, minek kielégítésére a darált, fagyasztott tonhal jó választás lehet. Emellett adhatunk nekik különféle rákféléket, példának kedvéért fagyasztott mysist vagy krillt, valamint kiegészíthetjük a menüt némi zöld alapú eleséggel. A természetben a zsákmány megszerzésére trükköt alkalmaznak, oldalukra feküdve döglöttnek tettetik magukat. Különböző változatai vannak, melyek a foltokból álló mintázatban és annak színárnyalatában térnek el.

Társítása más Nimbochromis fajokkal az összeívás lehetőségének fennállása miatt nem ajánlott. Nagyobb testű fajokkal egyébként jól társítható, ezenkívül fajtársaival sem agresszív. Szaporítása nem nehéz, ikráinak száma megközelítheti a százat is.

Placidochromis electra
Szelíd homoktúró sügér

MÉRET    13 - 17 cm
AGRESSZIVITÁS    békésebb természetű
TÁPLÁLKOZÁS    mindenevő
MEDENCE    min. 300 literes

A homokos zónák lakója, ahol a homok átrostálásával jutnak táplálékhoz, növényi és állati eredetűhoz egyaránt. Kifejezetten békés természetű, félénk hal. Párban is tartható, de a biztonságérzet növelésének érdekében tanácsos több egyedet együtt tartani. A nemeket ivarérett halaknál tudjuk megkülönböztetni, legegyszerűbben méretük alapján. Kellően nagy méretű akváriumban egyes hímek a húsz centimétert is elérhetik.

Agresszívabb természetű halak mellett gyakran nem szaporodnak. Ivadékaik száma a legtöbb esetben hetven feletti.

Protomelas taeniolatus

MÉRET    14 - 19 cm
AGRESSZIVITÁS    közepesen agresszív
TÁPLÁLKOZÁS    mindenevő
MEDENCE    min. 350 literes

Az úgynevezett Protomelas "Steveni" csoportba tartozó faj. A tó teljes területén élnek változatai. A kereskedelemben mindközül a legelterjedtebb a "Boadzulu" néven is ismert "Namalenje" változat. A nőstények és fiatal hím egyedek ezüstös színűek, melyek testén két, többnyire egybefüggő és egy szakadozott hosszanti sötét csík fut, legutóbbi a hát és a hátúszó találkozásánál. A hímek ivaréréskor, körülbelül egy éves korukban nagy változáson mennek keresztül. Ekkor nagyjából tíz centiméteresek. Testük nagy része vöröses, a fej kék lesz. A domináns hím állandó reviertartó, melyet erős agresszió alatt tart.

Fogékonyak a bélgyulladásra. Egy forgatásból az esetek többségében húsz és ötven közötti ivadék származik. A kishalak felnevelése nem jelent különösebb gondot.

Sciaenochromis fryeri
Kék nyílsügér

 

MÉRET    13 - 15 cm
AGRESSZIVITÁS    békésebb természetű
TÁPLÁLKOZÁS    ragadozó
MEDENCE    min. 300 literes

Teste hosszúkás, feje markáns, szája széles. Mindez egy ragadozó fajról árulkodik. A fiatal halak és nőstények színezete szürkésbarna, az ivarérett hímek viszont csillogó metálkék színt vesznek fel. A fejtető és a hátúszó szegélye világoskék. A hasúszók és farok alatti úszó lehet sötétkék, fekete vagy vöröses színű. A kereskedelemben elterjedt egy "Iceberg" néven ismert változat, amelynél a hímek hátúszója teljesen világoskék, ami ráhúzódik a test felső harmadára a szájvonaltól egészen a faroktőig. Nyugodt természetű hal, kellően tágas akváriumban fajon belül sem mutat agresszivitást.

A sikeres szaporításhoz rendszeres élő hallal való etetésre van szükség. Szájköltő. Az ivadékok növekedése lassú, nevelésük állati eredetű táplálékkal történjen.

Tropheops spec. "Chilumba"

 

MÉRET    12 - 13 cm
AGRESSZIVITÁS    közepesen agresszív
TÁPLÁLKOZÁS    algaevő
MEDENCE    min. 300 literes

Fő táplálékuk az alga, de apró rákokat is nagy mennyiségben fogyasztanak. Táplálásuk nem problémás, bélrendszerük kevésbé mondható érzékenynek. A nőstények sárgák, ahogyan a fiatal hímek is az ivarérettség eléréséig, azok ugyanis liláskék alapszínűek lesznek, rajta függőleges, sötét csíkokkal. A hím agresszivitásának csökkentése érdekében fontos a sok búvóhely kialakítása. A hal idősödésével agresszivitása csökken.

A hím háromtartó, ezért hímenként feltétlenül több nőstényt tartsunk. A faj érdekessége, hogy a halak körülbelül mindössze egy éven keresztül szaporodnak. A nőstények ivadékainak száma eleinte kisebb számú, ami a későbbiekben öt-tíztől egészen ötvenig terjedhet. A kishalak viszonylag korán kiszíneződnek.

Xenotilapia spilopterus
Vitorlás homoksügér


MÉRET    10 cm
AGRESSZIVITÁS    békésebb természetű
TÁPLÁLKOZÁS    mindenevő
MEDENCE    min. 250 literes

Ahogyan arról nevük is árulkodik, a homokos zónák lakói. A homoksügérek szájköltéssel szaporodó fajok, fejük és szemük nagy, szájuk alsó állású. A homok átrostálásával jutnak táplálékhoz. Bélrendszerük kevésbé érzékeny. A vitorlás homoksügérnek számos színváltozata van, közülük talán a két legszebb a "Kipili" és a "Kigoma" változat, melyeknél a hátúszóban élénksárga szín díszeleg. A legismertebb változat a "Chituta", itt a hátúszóban egy nagy fekete folt ékeskedik. Ahogy a homoksügérek általában, a vitorlás homoksügér sem túl jó úszó. Ijedős hal.

A hím és nőstény egyaránt szájköltést végez. A vitorlás homoksügér hím egyedei nem építenek gödröt, a nőstények az ikrákat kövekre vagy egyéb felületre rakják. Ez azért érdemel említést, mivel a homoksügérek legtöbb képviselőjének hímjei többnyire egy 20-25 centiméter átmérőjű mélyedést építenek, ezzel próbálják a beikrásodott nőstényeket elkápráztatni, ahol aztán az ikrázás zajlik.